Нормативно-правові документи

 Положення про інклюзивно-ресурсний центр


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА


від 12 липня 2017 р. № 545
Київ


Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр

{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 617 від 22.08.2018
№ 983 від 21.10.2020
№ 765 від 21.07.2021
№ 493 від 29.04.2022}

Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Положення про інклюзивно-ресурсний центр, що додається.

2. Рекомендувати органам місцевого самоврядування та місцевим органам виконавчої влади відповідно до Положення, затвердженого цією постановою, утворити протягом двох місяців:

інклюзивно-ресурсні центри;

обласні, Київський та Севастопольський міські ресурсні центри з підтримки інклюзивної освіти шляхом реорганізації психолого-медико-педагогічних консультацій.

Прем'єр-міністр України

В.ГРОЙСМАН


Інд. 73

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 12 липня 2017 р. № 545


ПОЛОЖЕННЯ
про інклюзивно-ресурсний центр

{У тексті Положення слова "центр", "навчальний заклад" і "структурний підрозділ з питань діяльності центру" в усіх відмінках і формах числа замінено відповідно словами "інклюзивно-ресурсний центр", "заклад освіти" і "структурний підрозділ з питань діяльності інклюзивно-ресурсних центрів органів управління освітою" у відповідному відмінку і числі; слова "психолого-педагогічна допомога" в усіх відмінках замінено словами "психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ № 617 від 22.08.2018}

{У тексті Положення крім абзацу другого пункту 2, абзацу першого пункту 4, абзацу першого пункту 7, абзацу другого пункту 10, слово "дитина" в усіх відмінках і формах числа замінено словом "особа" у відповідному відмінку і числі; слова "об'єднана територіальна громада" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "територіальна громада" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

Загальна частина

1. Це Положення визначає порядок утворення та припинення, основні засади діяльності, а також правовий статус інклюзивно-ресурсного центру.

Інклюзивно-ресурсний центр є установою, що утворюється з метою забезпечення права осіб з особливими освітніми потребами на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти та інших закладах освіти, які забезпечують здобуття освіти, шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку особи (далі - комплексна оцінка) та забезпечення їх системного кваліфікованого супроводу.

{Абзац другий пункту 1 в редакції Постанови КМ № 765 від 21.07.2021}

МОН є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо діяльності інклюзивно-ресурсних центрів. Методичне та аналітичне забезпечення діяльності інклюзивно-ресурсних центрів здійснюють ресурсні центри підтримки інклюзивної освіти (далі - центри підтримки інклюзивної освіти) та/або визначена МОН установа, що належать до сфери його управління.

{Абзац третій пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

{Пункт 1 в редакції Постанови КМ № 617 від 22.08.2018}

1-1. У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:

автоматизована система інклюзивно-ресурсних центрів (далі - АС "ІРЦ") - автоматизована система збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо осіб з особливими освітніми потребами та суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення права осіб з особливими освітніми потребами на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у закладах професійної (професійно-технічної) освіти та інших закладах освіти, які забезпечують здобуття освіти;

комплексна оцінка - збір та інтерпретація інформації про особливості розвитку особи з метою визначення її особливих освітніх потреб та визначення її освітніх труднощів, розроблення рекомендацій щодо її індивідуальної освітньої траєкторії, модифікації чи адаптації освітньої програми (навчальних предметів), організації освітнього середовища, особливостей організації надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг;

мобільний інклюзивно-ресурсний центр - автомобільний транспортний засіб спеціального призначення, обладнаний для проведення комплексної оцінки та здійснення системного кваліфікованого супроводу осіб з особливими освітніми потребами;

освітні труднощі - труднощі у навчанні, які впливають на процес здобуття освіти та результати навчання здобувачів освіти відповідного року навчання;

підтримка в освітньому процесі - підтримка, що надається здобувачам освіти постійно або тимчасово та передбачає створення для них сприятливих для навчання умов у закладі освіти, а також здійснення додаткових заходів, спрямованих на подолання їх освітніх труднощів, у тому числі тих, що виникли внаслідок психологічної травми;

{Абзац шостий пункту 1-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

філія інклюзивно-ресурсного центру (далі - філія) - територіально відокремлений структурний підрозділ інклюзивно-ресурсного центру, що не має статусу юридичної особи і діє на підставі положення, затвердженого засновником інклюзивно-ресурсного центру.

{Положення доповнено пунктом 1-1 згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

2. У своїй діяльності інклюзивно-ресурсний центр керується Конституцією України, Конвенцією про права осіб з інвалідністю, Законами України "Про освіту", "Про повну загальну середню освіту", "Про професійну (професійно-технічну) освіту", "Про фахову передвищу освіту", "Про вищу освіту", "Про дошкільну освіту", іншими актами законодавства та цим Положенням.

{Абзац перший пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

Інклюзивно-ресурсний центр провадить діяльність з урахуванням таких принципів, як повага та сприйняття індивідуальних особливостей дітей, дотримання найкращих інтересів дитини, недопущення дискримінації та порушення прав дитини, конфіденційність, доступність освітніх послуг з раннього віку, міжвідомча співпраця.

3. Засновниками інклюзивно-ресурсних центрів є представницькі органи місцевого самоврядування територіальних громад, районні, міські, районні у містах (у разі їх утворення) ради.

Інклюзивно-ресурсний центр є юридичною особою, що утворюється як бюджетна установа.

{Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

Інклюзивно-ресурсний центр має рахунки в органах Казначейства, самостійний баланс, бланк із своїм найменуванням.

Засновник розробляє та затверджує установчі документи інклюзивно-ресурсного центру відповідно до вимог законодавства, у тому числі цього Положення.

Інклюзивно-ресурсний центр може мати у своїй структурі філію (філії). Інклюзивно-ресурсний центр може організовувати власну діяльність з використанням мобільного інклюзивно-ресурсного центру.

{Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

Кілька засновників можуть прийняти спільне рішення про утворення інклюзивно-ресурсного центру та укласти договір про спільну діяльність або засновницький договір у порядку, визначеному законодавством. Сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інклюзивно-ресурсні центри, забезпечувати та організовувати їх діяльність відповідно до Закону України "Про співробітництво територіальних громад".

{Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

4. Інклюзивно-ресурсні центри утворюються з розрахунку один інклюзивно-ресурсний центр не більш як на 7 тис. дітей, які проживають на території територіальної громади (району), та не більш як на 12 тис. дітей, які проживають у місті (районі міста).

{Абзац другий пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 765 від 21.07.2021}

5. У своїй діяльності інклюзивно-ресурсний центр підпорядковується засновнику. Органи управління у сфері освіти обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - органи управління освітою) здійснюють координацію діяльності інклюзивно-ресурсних центрів, контроль за дотриманням ними актів законодавства та цього Положення.

{Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 617 від 22.08.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

6. Інклюзивно-ресурсні центри повинні мати приміщення, пристосовані для осіб з особливими освітніми потребами відповідно до вимог законодавства, у тому числі державних санітарних норм і правил та державних будівельних норм.

Загальна площа інклюзивно-ресурсних центрів становить не менш як 50 кв. метрів. Приміщення інклюзивно-ресурсних центрів облаштовуються кімнатою для прийому громадян, ресурсною кімнатою та кабінетами фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсного центру (далі - фахівці інклюзивно-ресурсного центру) відповідно до його штатного розпису, затвердженого засновником, а також залом для занять з лікувальної фізкультури.

{Абзаци другий і третій пункту 6 замінено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

7. Інклюзивно-ресурсний центр надає послуги дітям з особливими освітніми потребами, які проживають (навчаються) у відповідній територіальній громаді (районі), місті (районі міста), за умови подання відповідних документів. У разі відсутності інклюзивно-ресурсного центру у відповідній територіальній громаді (районі), місті (районі міста) за місцем проживання (навчання) дитини батьки (один з батьків) або законні представники мають право звернутися до найближчого інклюзивно-ресурсного центру.

У разі обслуговування дітей з особливими освітніми потребами з інших адміністративно-територіальних одиниць або територіальних громад інклюзивно-ресурсний центр не пізніше 15 числа наступного місяця з дня їх звернення інформує про них засновника та відповідний орган управління освітою. У такому разі діяльність інклюзивно-ресурсних центрів організовується в одній із форм співробітництва, визначених Законом України "Про співробітництво територіальних громад".

{Абзац другий пункту 7 в редакції Постанови КМ № 765 від 21.07.2021}

Завдання інклюзивно-ресурсного центру

8. Основними завданнями інклюзивно-ресурсного центру є:

1) проведення комплексної оцінки, у тому числі повторної, та здійснення системного кваліфікованого супроводу осіб у разі встановлення у них особливих освітніх потреб;

2) надання рекомендацій закладам освіти щодо розроблення індивідуальної програми розвитку особи;

3) консультування батьків, інших законних представників особи з особливими освітніми потребами щодо особливостей її розвитку;

4) забезпечення участі педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру:

у діяльності команди психолого-педагогічного супроводу особи з особливими освітніми потребами;

у семінарах, тренінгах, майстер-класах для підвищення кваліфікації педагогічних працівників, обміну досвідом тощо;

5) залучення (у разі потреби) педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру під час засідань психолого-педагогічного консиліуму у спеціальних закладах загальної середньої освіти;

6) надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових та інших послуг дітям з особливими освітніми потребами:

дітям раннього та дошкільного віку, які не відвідують заклади дошкільної освіти;

дітям, які здобувають освіту у формі педагогічного патронажу;

7) визначення потреби в асистенті учня та/або супроводі дитини з особливими освітніми потребами в інклюзивному класі (групі);

8) визначення категорії (типу) особливих освітніх потреб (труднощів), ступеня їх прояву та рівня підтримки особи з особливими освітніми потребами в закладі освіти;

{Підпункт 8 пункту 8 в редакції Постанови КМ № 493 від 29.04.2022}

9) надання консультативної, психологічної допомоги батькам, іншим законним представникам осіб з особливими освітніми потребами у формуванні позитивної мотивації щодо розвитку таких дітей та підвищення обізнаності щодо організації їх навчання і виховання;

10) інформування громади про діяльність інклюзивно-ресурсного центру та взаємодія з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, закладами освіти, закладами охорони здоров'я, закладами (установами) соціального захисту населення, службами у справах дітей, громадськими організаціями тощо;

11) ведення обліку осіб, які звернулися до інклюзивно-ресурсного центру, шляхом формування їх електронного переліку в АС "ІРЦ" за формою, визначеною додатком 1;

12) підготовка звітної та аналітичної інформації про результати діяльності інклюзивно-ресурсного центру.

У період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) додатковими завданнями інклюзивно-ресурсного центру є:

{Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

проведення комплексної оцінки, у тому числі повторної, та здійснення системного кваліфікованого супроводу осіб з особливими освітніми потребами, які вимушені змінити своє місце проживання (перебування) та:

{Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

- зараховані в інклюзивні класи (групи) закладів освіти і не отримують додаткових психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг за місцем навчання;

{Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

- здобувають освіту з використанням технологій дистанційного навчання, але не отримують корекційно-розвиткових або психолого-педагогічних послуг за місцем навчання внаслідок особливостей психофізичного розвитку;

{Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

надання інформації батькам (іншим законним представникам) особи з особливими освітніми потребами, які переїхали на тимчасове місце проживання в межах України, про заклади освіти, в яких можна продовжити здобуття освіти та можливість отримання психологічної, соціальної та іншої допомоги.

{Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

{Пункт 8 в редакції Постанов КМ № 617 від 22.08.2018, № 765 від 21.07.2021}

9. Управління освітою подають щороку не пізніше ніж 25 лютого визначеній МОН установі, що належить до сфери його управління, зведену інформацію про діяльність інклюзивно-ресурсного центру з використанням АС "ІРЦ" відповідно до форми, затвердженої МОН.

{Пункт 9 в редакції Постанови КМ № 765 від 21.07.2021}

10. З метою якісного виконання покладених завдань інклюзивно-ресурсний центр зобов'язаний:

у разі виявлення складних життєвих обставин та/або ризику для життя і здоров'я дитини невідкладно інформувати службу у справах дітей за місцем проживання дитини, територіальний підрозділ Національної поліції;

вносити засновнику, відповідному структурному підрозділу з питань діяльності інклюзивно-ресурсних центрів органів управління освітою та центру підтримки інклюзивної освіти пропозиції щодо удосконалення діяльності інклюзивно-ресурсного центру;

{Абзац третій пункту 10 в редакції Постанови КМ № 617 від 22.08.2018}

залучати у разі потреби додаткових фахівців, у тому числі медичних працівників, клінічних психологів, психотерапевтів, ерготерапевтів, фізичних терапевтів, працівників соціальних служб, фахівців інших інклюзивно-ресурсних центрів, працівників закладів дошкільної освіти (ясел-садків) компенсуючого типу, спеціальних закладів загальної середньої освіти та навчально-реабілітаційних центрів.

{Абзац четвертий пункту 10 в редакції Постанови КМ № 617 від 22.08.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

Організація проведення комплексної оцінки

11. Комплексна оцінка, у тому числі повторна, проводиться:

за письмовим (або он-лайн, використовуючи АС "ІРЦ") зверненням (заявою) до інклюзивно-ресурсного центру батьків (одного з батьків) або інших законних представників особи з особливими освітніми потребами, особи, яка подала заяву відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", яка досягла 14 років (за погодженням із батьками, іншими законними представниками), органів опіки та піклування (для дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування (у разі непризначення законного представника у відповідному до законодавства порядку), повнолітньої особи (далі - заявники).

{Абзац другий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

Усі письмові звернення (заяви) до інклюзивно-ресурсного центру щодо проведення комплексної оцінки невідкладно фіксуються в АС "ІРЦ". У разі звернення до інклюзивно-ресурсного центру щодо проведення комплексної оцінки однієї і тієї самої особи воно фіксується як повторне.

Перед проведенням комплексної оцінки керівник (директор) інклюзивно-ресурсного центру або уповноважені ним працівники проводять первинний прийом заявників, визначають час, місце та дату проведення комплексної оцінки та встановлюють наявність у них таких документів:

документи, що посвідчують особу заявників;

свідоцтво про народження дитини;

інші документів, що посвідчують особу, якій проводитиметься комплексна оцінка.

У період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) можуть надаватися копії документів, що посвідчують особу дитини, особу батьків (інших законних представників) дитини, повнолітньої особи, свідоцтва про народження дитини або пред'являтися документи з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

{Пункт 11 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

У разі проведення комплексної оцінки особи з інвалідністю до звернення (заяви) до інклюзивно-ресурсного центру щодо проведення комплексної оцінки додається її індивідуальна програма реабілітації.

{Пункт 11 в редакції Постанови КМ № 765 від 21.07.2021}

12. Інклюзивно-ресурсний центр проводить комплексну оцінку не пізніше ніж протягом місяця з моменту подання звернення (заяви) (додаток 3) відповідно до пункту 11 цього Положення.

У період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) для дітей, які переїхали на тимчасове місце проживання, комплексна оцінка проводиться протягом тижня з моменту подання звернення (заяви).

{Пункт 12 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

{Пункт 12 в редакції Постанови КМ № 765 від 21.07.2021}

13. У разі коли особа з особливими освітніми потребами здобуває дошкільну або загальну середню освіту, до заяви можуть додаватися:

психолого-педагогічна характеристика особи із зазначенням динаміки та якості засвоєння знань під час навчання, підготовлена відповідним педагогічним працівником та затверджена керівником відповідного закладу освіти;

зошити з рідної мови, математики, результати навчальних досягнень (для осіб, які здобувають загальну середню освіту), малюнки, інші результати навчання, виховання та розвитку особи;

{Абзац третій пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

документи щодо додаткових обстежень особи;

копія протоколу засідання команди психолого-педагогічного супроводу особи з особливими освітніми потребами із зазначенням потреби щодо продовження тривалості здобуття освіти.

{Пункт 13 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 983 від 21.10.2020}

14. У разі коли особі з особливими освітніми потребами вже надавались психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги, до інклюзивно-ресурсного центру подаються:

попередні рекомендації щодо проведення комплексної оцінки;

висновок відповідних фахівців щодо результатів надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг із зазначенням динаміки розвитку особи згідно з індивідуальною програмою розвитку.

15. Інклюзивно-ресурсні центри можуть проводити комплексну оцінку, у тому числі повторну, за місцем навчання та/або проживання (перебування) особи. Графік проведення комплексної оцінки обов'язково погоджується з керівником відповідного закладу освіти, закладу охорони здоров'я та батьками (одним з батьків) або законними представниками особи за два тижні до початку її проведення.

Для осіб, які мають освітні труднощі тяжкого та найтяжчого ступеня прояву; відповідно до індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю потребують індивідуального догляду та супроводу; перебувають на довготривалому лікуванні та/або реабілітації в закладах охорони здоров'я комплексна оцінка проводиться за місцем їх проживання (перебування).

{Пункт 15 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

Для здобувачів освіти комплексна оцінка проводиться з обов'язковим спостереженням та додатковим збором інформації фахівцями інклюзивно-ресурсного центру про особливості навчання особи в закладі освіти та/або за місцем її проживання (перебування), в тому числі тимчасового у період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду), консультацій з педагогічними працівниками закладу освіти щодо розроблення її індивідуальної освітньої траєкторії, індивідуальної програми розвитку, необхідності модифікації/адаптації освітньої програми (навчальних предметів), особливостей організації освітнього середовища, рекомендацій з надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг тощо. Для цього фахівці інклюзивно-ресурсних центрів за заявою заявників виїжджають на місце навчання особи з особливими освітніми потребами та/або місця проживання (перебування), в тому числі тимчасового місця проживання (перебування) у період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду).

{Пункт 15 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

У разі необхідності додаткової медичної діагностики від інших вузькопрофільних спеціалістів за погодженням із заявниками строк проведення комплексної оцінки може бути продовжено, але не більш як до 30 календарних днів з моменту подання ними письмової заяви.

{Пункт 15 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

{Пункт 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

16. Під час проведення комплексної оцінки фахівці інклюзивно-ресурсного центру повинні створити атмосферу довіри та доброзичливості, враховувати фізичний, психологічний та емоційний стан особи, індивідуальні особливості її розвитку, вік, місце проживання, мову спілкування тощо.

{Пункт 16 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

17. Участь батьків (одного з батьків) або законних представників особи у проведенні комплексної оцінки є обов'язковою.

18. Комплексна оцінка проводиться фахівцями інклюзивно-ресурсного центру індивідуально за такими напрямами:

оцінка фізичного розвитку особи;

оцінка мовленнєвого розвитку особи;

оцінка когнітивної сфери особи;

оцінка емоційно-вольової сфери особи;

оцінка освітньої діяльності особи.

{Абзац шостий пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 617 від 22.08.2018}

За потреби під час комплексної оцінки може використовуватись інформація про стан здоров'я особи та результати медичної діагностики вузькопрофільних спеціалістів, яку надають заявники (за бажанням).

{Пункт 18 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

19. Метою проведення оцінки фізичного розвитку особи є визначення рівня її загального розвитку, відповідності віковим нормам, розвитку дрібної моторики, способу пересування тощо, а також його впливу на фізичну та рухливу активність особи, її освітню діяльність. За результатами оцінки визначаються потреби і надаються рекомендації, у тому числі щодо облаштування освітнього середовища (простору), адаптації/модифікації навчальних програм.

{Пункт 19 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 617 від 22.08.2018; в редакції Постанови КМ № 493 від 29.04.2022}

20. Оцінка мовленнєвого розвитку особи проводиться з метою визначення рівня розвитку та використання вербальної/невербальної мови, наявності мовленнєвого порушення та його структури, а також його впливу на опанування навчальних програм, розвиток комунікативних навичок тощо. За результатами оцінки визначаються потреби і надаються рекомендації, у тому числі щодо адаптації/модифікації навчальних програм, застосування корекційно-розвиткового складника в освітніх програмах.

{Пункт 20 в редакції Постанови КМ № 493 від 29.04.2022}

21. Оцінка когнітивної сфери особи проводиться з метою визначення рівня сформованості таких пізнавальних процесів, як сприйняття, пам'ять, мислення, уява, увага, а також їх впливу на освітню діяльність. За результатами оцінки визначаються потреби і надаються рекомендації, у тому числі щодо адаптації/модифікації навчальних програм, застосування корекційно-розвиткового складника в освітніх програмах.

{Пункт 21 в редакції Постанови КМ № 493 від 29.04.2022}

22. Оцінка емоційно-вольової сфери особи проводиться з метою виявлення її здатності до вольового зусилля, схильностей до проявів девіантної поведінки та її причин, психологічного стану особи, а також їх впливу на освітню діяльність. За результатами оцінки визначаються потреби і надаються рекомендації, у тому числі для фахівців, що надають корекційно-розвиткові та психолого-педагогічні послуги, для практичного психолога та соціального педагога закладу освіти.

{Пункт 22 в редакції Постанови КМ № 493 від 29.04.2022}

23. Оцінка освітньої діяльності проводиться за всіма напрямками з урахуванням критеріїв формування вмінь та навичок, впливу встановлених особливих освітніх потреб на рівень сформованості знань, умінь, навичок відповідно до вікових особливостей особи, у тому числі оцінка умінь, навичок, інтересів, важливих для вибору професії (для осіб з особливими освітніми потребами, які здобуватимуть професійну (професійно-технічну), фахову передвищу, вищу освіту).

{Пункт 23 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 617 від 22.08.2018; в редакції Постанови КМ № 493 від 29.04.2022}

24. У разі потреби фахівці інклюзивно-ресурсного центру можуть проводити комплексну оцінку за іншими напрямами, зокрема визначення рівня соціальної адаптації, взаємовідносин з однолітками, дорослими.

25. Результати комплексної оцінки оформлюються в електронному вигляді, зберігаються в інклюзивно-ресурсному центрі та надаються батькам (одному з батьків) або законним представникам особи за письмовим зверненням.

Інформація про результати комплексної оцінки є конфіденційною. Обробка та захист персональних даних осіб в інклюзивно-ресурсному центрі здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про захист персональних даних".

26. Узагальнення результатів комплексної оцінки здійснюється на засіданні фахівців інклюзивно-ресурсного центру, які її проводили, в якому мають право брати участь батьки (один з батьків) або законні представники особи з особливими освітніми потребами.

За результатами комплексної оцінки:

{Пункт 26 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

визначаються наявність чи відсутність у особи особливих освітніх потреб та у разі їх наявності зазначається категорія (категорії) (тип (типи) її особливих освітніх потреб (труднощів) згідно з додатком 4;

{Пункт 26 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

визначаються напрями, рівень та обсяг підтримки особи з особливими освітніми потребами в освітньому процесі, у тому числі обсяг психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, які надаються особам з особливими освітніми потребами в закладах освіти (для особи з інвалідністю - з урахуванням індивідуальної програми реабілітації);

{Пункт 26 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

надаються рекомендації щодо складення, виконання, коригування індивідуальної програми розвитку в частині надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, змісту, форм та методів навчання відповідно до потенційних можливостей особи, створення належних умов для навчання залежно від порушення розвитку осіб з особливими освітніми потребами (доступність приміщень, особливості облаштування робочого місця, використання технічних засобів тощо);

{Пункт 26 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

надаються рекомендації щодо надання підтримки в освітньому процесі для дітей, які зазнали психологічної травми.

{Пункт 26 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

27. За результатами засідання складається висновок про комплексну оцінку згідно з додатком 5.

{Пункт 27 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 617 від 22.08.2018; в редакції Постанови КМ № 765 від 21.07.2021}

28. Фахівці інклюзивно-ресурсного центру зобов'язані ознайомити батьків (одного з батьків) або законних представників особи з особливими освітніми потребами з висновком про комплексну оцінку, необхідністю створення умов для навчання та надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг у закладах освіти (у разі здобуття особою дошкільної чи загальної середньої освіти).

{Пункт 28 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

29. Комплексна оцінка з підготовкою відповідного висновку проводиться протягом 10 робочих днів.

У період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) комплексна оцінка з підготовкою відповідного висновку проводиться протягом п'яти робочих днів.

{Пункт 29 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

30. Висновок про комплексну оцінку надається батькам (одному з батьків) або законним представникам особи з особливими освітніми потребами, за заявою яких (якого) її проведено, у двох примірниках, один з яких подається батьками (законними представниками) особи до закладу освіти.

Також висновок про комплексну оцінку може надаватися особі, якою подано заяву відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

{Пункт 30 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

{Пункт 30 в редакції Постанови КМ № 617 від 22.08.2018}

31. Висновок про комплексну оцінку зберігається в АС "ІРЦ".

{Пункт 31 в редакції Постанов КМ № 617 від 22.08.2018, № 765 від 21.07.2021}

32. У разі встановлення фахівцями інклюзивно-ресурсного центру наявності в особи особливих освітніх потреб висновок про комплексну оцінку є підставою для:

забезпечення інклюзивного навчання (утворення інклюзивної групи чи класу), складення для неї індивідуальної програми розвитку та надання їй психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг згідно з визначеним рівнем підтримки відповідно до додатка 1 до Порядку організації інклюзивного навчання у закладах дошкільної освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2019 р. № 530 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 51, ст. 1735; 2021 р., № 62, ст. 3908), та додатка 1 до Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 р. № 957 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 76, ст. 4774);

зарахування особи з особливими освітніми потребами до закладів спеціальної освіти (з урахуванням особливостей розвитку особи відповідно до профілю (напряму) спеціальної школи або навчально-реабілітаційного центру);

зарахування до спеціальних груп чи класів (з урахуванням особливостей розвитку особи);

складення індивідуальної програми розвитку для осіб з особливими освітніми потребами, які здобувають освіту за формою педагогічного патронажу.

{Пункт 32 в редакції Постанови КМ № 493 від 29.04.2022}

33. Комплексна оцінка може проводитися перед зарахуванням особи з особливими освітніми потребами до закладу дошкільної або загальної середньої освіти. З метою створення у такому закладі умов для навчання особи її батьки (один з батьків) або законні представники звертаються до інклюзивно-ресурсного центру за шість місяців до початку навчального року.

Перед проведенням комплексної оцінки батьки (один з батьків) або законні представники особи можуть звернутися до закладу освіти, який вони обрали, для зарахування особи.

{Пункт 33 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 617 від 22.08.2018}

34. Повторна комплексна оцінка фахівцями інклюзивно-ресурсного центру проводиться у разі:

переходу особи з особливими освітніми потребами з дошкільного закладу освіти в заклад загальної середньої освіти; переходу особи з особливими освітніми потребами між рівнями освіти; переведення особи із спеціального закладу дошкільної освіти, спеціального закладу загальної середньої освіти, закладу загальної середньої освіти до інклюзивної (спеціальної) групи закладу дошкільної освіти або інклюзивного (спеціального) класу закладу загальної середньої освіти;

{Абзац другий пункту 34 в редакції Постанови КМ № 617 від 22.08.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

надання рекомендації команди психолого-педагогічного супроводу особи з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої та дошкільної освіти, психолого-педагогічного консиліуму спеціального закладу загальної середньої освіти щодо наявності успіхів або труднощів у засвоєнні особою освітньої програми;

{Абзац третій пункту 34 в редакції Постанови КМ № 617 від 22.08.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 983 від 21.10.2020}

ініціативи батьків (інших законних представників) особи з особливими освітніми потребами;

{Пункт 34 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

ініціативи особи, що подавала заяву відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" з метою проведення моніторингу розвитку особи, але не частіше ніж раз на рік;

{Пункт 34 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

рекомендації команди психолого-педагогічного супроводу особи з особливими освітніми потребами закладу освіти або фахівців інклюзивно-ресурсних центрів з метою проведення моніторингу розвитку особи (за згодою батьків);

{Пункт 34 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

визначення потреби у продовженні тривалості здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами, що здобувають загальну середню освіту.

{Пункт 34 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 983 від 21.10.2020}

{Абзац пункту 34 виключено на підставі Постанови КМ № 617 від 22.08.2018}

35. У разі коли батьки (один з батьків) або законні представники особи з особливими освітніми потребами не погоджуються з висновком про комплексну оцінку, вони можуть звернутися до відповідного структурного підрозділу з питань діяльності інклюзивно-ресурсних центрів органів управління освітою для організації проведення повторної комплексної оцінки.

{Абзац перший пункту 35 в редакції Постанови КМ № 617 від 22.08.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

Протягом 10 робочих днів з дати звернення батьків (одного з батьків) або законних представників відповідний структурний підрозділ з питань діяльності інклюзивно-ресурсних центрів органів управління освітою зобов'язаний організувати проведення повторної комплексної оцінки особи з особливими освітніми потребами за місцем її проживання (перебування)/навчання чи в іншому місці за попереднім погодженням з батьками (одним з батьків) або законними представниками.

{Пункт 35 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

36. Повторна комплексна оцінка може проводитися за всіма або окремими напрямами залежно від освітніх потреб особи з особливими освітніми потребами та наявної інформації про її розвиток.

37. За результатами повторної комплексної оцінки складається висновок про повторну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи (додаток 6), який зберігається в АС "ІРЦ", що є основою для розроблення індивідуальної програми розвитку особи з особливими освітніми потребами, надання їй психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, у разі потреби продовження тривалості здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами, що здобувають загальну середню освіту.

{Абзац перший пункту 37 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

Висновок про комплексну оцінку повинен містити категорію (категорії) (тип (типи) її особливих освітніх потреб (труднощів) та інформацію щодо ступеня їх прояву; рівень підтримки для організації інклюзивного навчання (відповідно до додатка 1 до Порядку організації інклюзивного навчання у закладах дошкільної освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2019 р. № 530 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 51, ст. 1735; 2021 р., № 62, ст. 3908), та додатка 1 до Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 р. № 957 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 76, ст. 4774).

{Пункт 37 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

{Пункт 37 в редакції Постанови КМ № 983 від 21.10.2020}

Організація системного кваліфікованого супроводу, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг особам з особливими освітніми потребами

38. Організацію системного кваліфікованого супроводу, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг здійснюють фахівці інклюзивно-ресурсного центру, які:

надають допомогу в організації освітнього процесу для осіб з особливими освітніми потребами, передбаченій її індивідуальною програмою розвитку;

беруть участь у команді психолого-педагогічного супроводу особи в закладі освіти, участь у розробленні її індивідуальної програми розвитку;

надають у разі потреби іншу методичну допомогу педагогічним працівникам закладу освіти та/або допомагають у залученні додаткових спеціалістів, які можуть надати практичну консультативну допомогу у складних випадках, тощо;

консультують батьків (інших законних представників особи) щодо роботи з особою з особливими освітніми потребами вдома, особу, що подавала заяву відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб";

{Абзац п'ятий пункту 38 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

виконують інші обов'язки відповідно до завдань інклюзивно-ресурсного центру та посадових обов'язків.

39. Системний кваліфікований супровід, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг спрямовані на:

запобігання виникненню освітніх труднощів, їх мінімізацію в осіб з особливими освітніми потребами під час освітнього процесу;

соціалізацію осіб з особливими освітніми потребами, розвиток їх самостійності та відповідних компетенцій;

сприяння розвитку потенціалу в осіб з особливими освітніми потребами з подальшим визначенням їх професійної орієнтації;

формування компенсаційних способів діяльності як важливої умови підготовки дітей з особливими освітніми потребами до навчання в закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти та інших закладах освіти, які забезпечують здобуття загальної середньої освіти;

забезпечення розвитку навичок саморегуляції та саморозвитку дітей з урахуванням наявних знань, умінь і навичок комунікативної діяльності, становлення особистості;

запобігання посиленню психологічної травми.

{Пункт 39 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

40. Тривалість робочого тижня педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру, в тому числі його керівника, становить 36 годин на тиждень та включає час, необхідний для виконання ними завдань інклюзивно-ресурсного центру, визначених цим Положенням, та посадових обов'язків, передбачених трудовим договором та/або посадовою інструкцією, зокрема:

{Абзац перший пункту 40 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

проведення комплексної оцінки;

здійснення системного кваліфікованого супроводу;

надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг;

провадження інших видів діяльності, що забезпечують виконання завдань інклюзивно-ресурсного центру, визначених цим Положенням.

{Розділ в редакції Постанови КМ № 765 від 21.07.2021}

Кадрове забезпечення інклюзивно-ресурсного центру

41. Керівництво діяльністю інклюзивно-ресурсного центру здійснює керівник (директор), який призначається на посаду строком на шість років на конкурсній основі та звільняється з посади засновником інклюзивно-ресурсного центру або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

Рішення про проведення конкурсу приймається засновником інклюзивно-ресурсного центру або уповноваженим ним органом (посадовою особою):

одночасно з прийняттям рішення про утворення нового інклюзивно-ресурсного центру;

не менш як за два місяці до завершення строкового трудового договору, укладеного з керівником (директором) інклюзивно-ресурсного центру;

не пізніше ніж протягом десяти робочих днів з дня дострокового припинення договору, укладеного з керівником (директором) відповідного інклюзивно-ресурсного центру, чи визнання попереднього конкурсу таким, що не відбувся.

Конкурс на посади керівника (директора) інклюзивно-ресурсного центру проводиться відповідно до положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

На посаду керівника (директора) інклюзивно-ресурсного центру призначається особа, яка має вищу освіту не нижче освітнього ступеня магістра (спеціаліста) за спеціальністю "Спеціальна освіта" ("Корекційна освіта", "Дефектологія") або "Психологія" ("Практична психологія") та стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менш як п'ять років та яка пройшла конкурсний відбір і визнана переможцем конкурсу відповідно до порядку, затвердженого засновником інклюзивно-ресурсного центру.

{Пункт 41 в редакції Постанов КМ № 617 від 22.08.2018, № 765 від 21.07.2021}

42. Керівник (директор) інклюзивно-ресурсного центру:

{Абзац перший пункту 42 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

1) планує та організовує роботу інклюзивно-ресурсного центру, видає відповідно до компетенції накази, контролює їх виконання, затверджує посадові інструкції фахівців інклюзивно-ресурсного центру;

2) призначає на посаду працівників інклюзивно-ресурсного центру, звільняє їх із займаної посади відповідно до законодавства, затверджує посадові інструкції працівників інклюзивно-ресурсного центру, заохочує працівників інклюзивно-ресурсного центру і накладає на них дисциплінарні стягнення;

{Підпункт 2 пункту 42 в редакції Постанов КМ № 617 від 22.08.2018, № 765 від 21.07.2021}

3) створює належні умови для продуктивної праці фахівців інклюзивно-ресурсного центру, підвищення їх фахового і кваліфікаційного рівня, впровадження сучасних методик проведення психолого-педагогічної оцінки, новітніх технологій надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг особам з особливими освітніми потребами;

4) розпоряджається за погодженням із засновником в установленому порядку майном інклюзивно-ресурсного центру та його коштами, формує кошторис, укладає цивільно-правові угоди, забезпечує ефективність використання фінансових та матеріальних ресурсів;

{Підпункт 4 пункту 42 в редакції Постанови КМ № 617 від 22.08.2018}

5) забезпечує охорону праці, дотримання законності у діяльності інклюзивно-ресурсного центру;

6) представляє інклюзивно-ресурсний центр у відносинах з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;

7) подає засновнику річний звіт про діяльність інклюзивно-ресурсного центру;

8) видає відповідно до компетенції накази, контролює їх виконання;

{Пункт 42 доповнено підпунктом 8 згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

9) діє від імені інклюзивної-ресурсного центру без довіреності;

{Пункт 42 доповнено підпунктом 9 згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

10) залучає юридичних та фізичних осіб до виконання завдань інклюзивно-ресурсного центру шляхом укладення з ними цивільно-трудових договорів відповідно до своєї компетенції;

{Пункт 42 доповнено підпунктом 10 згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

11) може вносити засновнику інклюзивно-ресурсного центру пропозиції щодо підвищення ефективності діяльності інклюзивно-ресурсного центру.

{Пункт 42 доповнено підпунктом 11 згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

43. Діяльність інклюзивно-ресурсних центрів забезпечують педагогічні працівники - керівник (директор), завідувач філії (за наявності філії), фахівці (консультанти) інклюзивно-ресурсного центру (практичні психологи, вчителі-реабілітологи, вчителі-логопеди, інші вчителі-дефектологи).

У разі коли кількість дітей, які проживають на території територіальної громади (району) або у місті (районі міста), перевищує відповідно 7 та 12 тис., інклюзивно-ресурсний центр додатково залучає необхідних фахівців. До штатного розпису інклюзивно-ресурсного центру додаткові посади фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсного центру вводяться за рішенням його засновника із розрахунку 0,5 ставки на кожну додаткову тисячу дитячого населення, яке проживає на території відповідної територіальної громади та яке інклюзивно-ресурсний центр обслуговує.

Штатний розпис інклюзивно-ресурсного центру передбачає посади інших працівників (адміністратор інклюзивно-ресурсного центру, головний бухгалтер, бухгалтер, медсестра, юрист, водій тощо), які забезпечують господарсько-обслуговуючу та іншу діяльність інклюзивно-ресурсного центру.

Штатний розпис інклюзивно-ресурсного центру затверджує його засновник відповідно до законодавства. До штатного розпису інклюзивно-ресурсного центру додаткові посади вводяться за рахунок спеціального фонду.

{Пункт 43 в редакції Постанов КМ № 617 від 22.08.2018, № 765 від 21.07.2021}

44. На посади педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру призначаються особи, які є громадянами України, вільно володіють державною мовою, мають вищу педагогічну (психологічну) освіту ступеня магістра (спеціаліста) за спеціальностями "Спеціальна освіта" (для осіб, які здобували вищу освіту до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 р. № 266 "Про затвердження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 38, ст. 1147), за спеціальностями "Дефектологія", "Корекційна освіта" (за нозологіями) або "Психологія" ("Практична психологія"), стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менш як два роки, у порядку, встановленому трудовим законодавством.

{Пункт 44 в редакції Постанов КМ № 617 від 22.08.2018, № 765 від 21.07.2021, № 493 від 29.04.2022}

45. Призначення на посади педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру здійснюється керівником (директором) інклюзивно-ресурсного центру.

{Пункт 45 в редакції Постанов КМ № 617 від 22.08.2018, № 765 від 21.07.2021}

46. Обов'язки керівника (директора) та інших працівників інклюзивно-ресурсного центру визначаються відповідно до законодавства та посадових інструкцій, затверджених керівником (директором) інклюзивно-ресурсного центру.

{Пункт 46 в редакції Постанови КМ № 765 від 21.07.2021}

47. На педагогічних працівників інклюзивно-ресурсних центрів поширюються умови оплати праці, умови надання щорічних відпусток та інші пільги, встановлені законодавством для педагогічних працівників спеціальних закладів загальної середньої освіти.

{Пункт 47 в редакції Постанови КМ № 617 від 22.08.2018}

48. У разі потреби інклюзивно-ресурсний центр може залучати додаткових фахівців шляхом укладання цивільно-правових угод.

{Пункт 48 в редакції Постанови КМ № 617 від 22.08.2018}

{Пункт 49 виключено на підставі Постанови КМ № 765 від 21.07.2021}

{Пункт 50 виключено на підставі Постанови КМ № 617 від 22.08.2018}

51. МОН з метою створення умов для здобуття освіти осіб з особливими освітніми потребами в межах своїх повноважень:

1) здійснює координацію діяльності органів управління освітою та інклюзивно-ресурсних центрів;

2) забезпечує створення та функціонування (адміністрування) АС "ІРЦ";

3) взаємодіє з питань діяльності інклюзивно-ресурсних центрів з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, закладами освіти, охорони здоров'я, закладами і установами системи соціального захисту населення, а також громадськими об'єднаннями.

{Пункт 51 в редакції Постанови КМ № 765 від 21.07.2021}

52. Для забезпечення права осіб з особливими освітніми потребами на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у закладах професійної (професійно-технічної) освіти та інших закладах освіти, які забезпечують здобуття освіти, АС "ІРЦ" забезпечує передачу до бази даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти та програмно-апаратного комплексу "Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту" інформації про осіб з особливими освітніми потребами та їх психолого-педагогічну оцінку розвитку, а також про відповідних суб'єктів освітньої діяльності.

{Пункт 52 в редакції Постанови КМ № 765 від 21.07.2021}

53. Інформація до Єдиної державної електронної бази з питань освіти та програмно-апаратного комплексу "Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту" передається у процесі оновлення в АС "ІРЦ" та доповнює профіль особи та закладу освіти у складових зазначеної електронної бази: Реєстрі суб'єктів освітньої діяльності, Реєстрі здобувачів освіти, Реєстрі документів про освіту, Реєстрі дітей дошкільного та шкільного віку, довідниках здобувачів освіти та закладів освіти програмно-апаратного комплексу "Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту".

{Пункт 53 в редакції Постанов КМ № 617 від 22.08.2018, № 765 від 21.07.2021}

Управління діяльністю інклюзивно-ресурсного центру

54. Адміністрування функціонування АС "ІРЦ" здійснює визначена МОН установа, що належать до сфери його управління.

{Пункт 54 в редакції Постанов КМ № 617 від 22.08.2018, № 765 від 21.07.2021}

55. Органи управління освітою забезпечують:

1) використання та наповнення даними АС "ІРЦ" у взаємодії між інклюзивно-ресурсними центрами та закладами освіти;

2) розгляд звернень стосовно діяльності інклюзивно-ресурсних центрів в установленому законодавством порядку;

3) здійснення координації роботи інклюзивно-ресурсних центрів та забезпечення здійснення контролю за їх діяльністю, дотриманням вимог законодавства та цього Положення;

4) здійснення контролю за дотриманням права дітей, у тому числі дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, на інклюзивне навчання;

5) надання рекомендацій органам місцевого самоврядування щодо утворення інклюзивно-ресурсних центрів;

6) визначення потреби регіонів у фахівцях різних спеціальностей для надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, формування регіонального замовлення на їх підготовку.

{Пункт 55 в редакції Постанови КМ № 765 від 21.07.2021}

56. Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка Національної академії педагогічних наук:

{Абзац перший пункту 56 в редакції Постанови КМ № 765 від 21.07.2021}

1) розробляє методичні рекомендації щодо роботи фахівців інклюзивно-ресурсних центрів, впровадження доказових методик у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами відповідно до категорій (типів) особливих освітніх потреб (труднощів);

{Підпункт 1 пункту 56 в редакції Постанов КМ № 617 від 22.08.2018, № 765 від 21.07.2021}

2) проводить дослідження та поширення новітніх освітніх технологій з метою покращення роботи інклюзивно-ресурсних центрів;

3) проводить аналіз застосування методик комплексного психолого-педагогічного супроводження осіб з особливими освітніми потребами, форм і методів навчання, технічних засобів тощо.

{Підпункт 4 пункту 56 виключено на підставі Постанови КМ № 493 від 29.04.2022}

{Підпункт 5 пункту 56 виключено на підставі Постанови КМ № 493 від 29.04.2022}

{Пункт 57 виключено на підставі Постанови КМ № 617 від 22.08.2018}

58. Органи місцевого самоврядування:

1) утворюють, реорганізовують та ліквідовують інклюзивно-ресурсні центри, затверджують та змінюють їх склад, графік роботи, організовують та проводять конкурси на зайняття посади директора;

{Підпункт 1 пункту 58 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 617 від 22.08.2018, № 493 від 29.04.2022}

2) призначають на посаду та звільняють з посади директора інклюзивно-ресурсного центру;

3) заслуховують звіт про діяльність інклюзивно-ресурсного центру;

4) залучають необхідних фахівців для надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг шляхом укладення цивільно-правових угод відповідно до запитів інклюзивно-ресурсного центру;

5) забезпечують створення матеріально-технічних умов, необхідних для функціонування інклюзивно-ресурсного центру та організації інклюзивного навчання;

6) проводять моніторинг виконання рекомендацій інклюзивно-ресурсного центру підпорядкованими їм закладами освіти.

Ведення ділової документації інклюзивно-ресурсного центру

59. Для організації та обліку роботи фахівці інклюзивно-ресурсного центру ведуть документацію в електронному вигляді, зокрема:

річний план роботи інклюзивно-ресурсного центру;

річний план роботи фахівців інклюзивно-ресурсного центру;

щотижневі графіки роботи інклюзивно-ресурсного центру та фахівців інклюзивно-ресурсного центру;

звіти фахівців інклюзивно-ресурсного центру про результати надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг особам з особливими освітніми потребами;

журнал обліку заяв (додаток 7);

журнал обліку висновків про комплексну оцінку (додаток 8);

журнал обліку консультацій;

особові справи осіб, які пройшли комплексну оцінку.

Матеріально-технічна база та фінансово-господарська діяльність

60. Матеріально-технічна база інклюзивно-ресурсного центру включає будівлі, споруди, приміщення, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, інші матеріальні цінності, вартість яких відображена у балансі.

61. Майно, закріплене за інклюзивно-ресурсним центром, належить йому на праві оперативного управління та не може бути вилученим, якщо інше не передбачено законодавством.

62. Фінансування інклюзивно-ресурсного центру здійснюється засновником відповідно до законодавства.

63. Фінансово-господарська діяльність інклюзивно-ресурсного центру провадиться відповідно до бюджетного законодавства, законодавства про освіту та інших нормативно-правових актів.

64. Джерелами фінансування інклюзивно-ресурсного центру є кошти засновника, благодійні пожертви юридичних та фізичних осіб, інші джерела, не заборонені законодавством, у тому числі кошти, одержані за надання додаткових освітніх та інших платних послуг, гранти, дарунки, інші надходження, одержані від юридичних та фізичних осіб.

Інклюзивно-ресурсний центр має право надавати платні послуги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 р. № 796 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами освіти, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності" (Офіційний вісник України, 2010 р., № 67, ст. 2410; 2018 р., № 68, ст. 2289).

Надходження, отримані інклюзивно-ресурсним центром за надання платних послуг та за рахунок інших додаткових джерел фінансування, в установленому законодавством порядку використовуються для забезпечення діяльності інклюзивно-ресурсного центру, передбаченої його установчими документами.

Інклюзивно-ресурсний центр самостійно розпоряджається надходженнями від надання платних послуг та інших додаткових джерел фінансування, передбачених його установчими документами.

{Пункт 64 в редакції Постанови КМ № 765 від 21.07.2021}

Припинення інклюзивно-ресурсного центру

65. Діяльність інклюзивно-ресурсного центру припиняється в результаті його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Рішення про реорганізацію або ліквідацію інклюзивно-ресурсного центру приймається засновником. Припинення діяльності інклюзивно-ресурсного центру здійснюється комісією з припинення (комісією з реорганізації, ліквідаційною комісією), утвореною в установленому законодавством порядку.

66. Під час реорганізації інклюзивно-ресурсного центру його права та обов'язки переходять до правонаступника, що визначається засновником.

67. Інклюзивно-ресурсний центр, що є юридичною особою, вважається реорганізованим (ліквідованим) з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відповідного запису в установленому порядку.

Додаток 1
до Положення


РЕЄСТР
дітей, які пройшли комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи і перебувають на обліку в інклюзивно-ресурсному центрі

Порядковий номер

Загальні дані про дитину

Інформація про результати оцінки

Рекомендації щодо психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг


прізвище, ім'я, по батькові

число, місяць, рік народження

найменування освітнього закладу, де навчається (виховується) дитина, адреса (область, район, село/селище/місто, вулиця)

клас/
група

інформація про батьків (одного з батьків) або законних представників

наявність особливих освітніх потреб

категорія (категорії) (тип (типи) особливих освітніх потреб (труднощів)

дата та номер висновку про комплексну оцінку

особа, відповідальна за оформлення висновку про комплексну оцінку (прізвище, ім'я, по батькові, найменування посади)

індивідуальний навчальний план

напрями психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг

асистент вчителя

асистент дитини

найменування необхідного корекційного обладнання

запланована дата проведення повторної оцінки


мати

батько

законні представники

так

ні


{Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 617 від 22.08.2018, № 765 від 21.07.2021}

{Додаток 2 виключено на підставі Постанови КМ № 765 від 21.07.2021}

Додаток 3
до Положення


ЗАЯВА
щодо проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку особи

{Додаток 3 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 617 від 22.08.2018, № 765 від 21.07.2021}

Додаток 4
до Положення
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 21 липня 2021 р. № 765)


Категорії (типи) особливих освітніх потреб (труднощів)

Категорії (типи) особливих освітніх потреб (труднощів)

Загальна характеристика вірогідного прояву

Ступінь прояву

Рівень підтримки


Інтелектуальні

можуть полягати в обмеженні функціонування різного ступеня прояву передумов інтелекту (пам'яті, уваги, мислення, мовлення, вольових процесів, мотивації тощо), власне інтелекту (здатності до узагальнення, абстрагування, міркування; продукування думки, судження; здатності робити висновки тощо), інвентарю інтелекту (набутих знань, умінь, навичок)

поодинокі незначні труднощі

1


труднощі легкого ступеня прояву

2


труднощі помірного ступеня прояву

3


труднощі тяжкого ступеня прояву

4


труднощі найтяжчого ступеня прояву

5


Функціональні (сенсорні, моторні, мовленнєві)

можуть полягати в обмеженні життєдіяльності різного ступеня прояву слухової, зорової, опорно-рухової (кістково-м'язової), мовленнєвої функцій (стосуватися відтворення звуко-складової структури слова; розбірливості мовлення; темпу і ритму; мелодико-інтонаційного малюнку; характеристик голосу; розрізнення звуків мовлення на слух; використання словникового запасу і граматики; перебігу читання, письма, комунікації)

поодинокі незначні труднощі

1


труднощі легкого ступеня

2


труднощі помірного ступеня прояву

3


труднощі тяжкого ступеня прояву

4


труднощі найтяжчого ступеня прояву

5


Фізичні

можуть полягати в обмеженні функціонування різного ступеня прояву органів та кінцівок дитячого організму

поодинокі незначні труднощі

1


труднощі легкого ступеня прояву

2


труднощі помірного ступеня прояву

3


труднощі тяжкого ступеня прояву

4


труднощі

5


Навчальні

можуть полягати в обмеженні або своєрідності перебігу довільних видів діяльності різного ступеня прояву (писемного виду діяльності, математичних дій тощо)

поодинокі незначні труднощі

1


труднощі легкого ступеня прояву

2


труднощі помірного ступеня прояву

3


труднощі тяжкого ступеня прояву

4


труднощі найтяжчого ступеня прояву

5


Соціоадаптаційні/ (особистісні, середовищні труднощі)

соціокультурні (зокрема, взаємодія з представниками осередків окремих культур, отримання інформації засобами жестової мови тощо)

можуть полягати в наявності бар'єрів на шляху до формування навичок: пристосування до умов соціального середовища; організації адекватної системи відносин із соціальними об'єктами;

прояву рольової пластичності поведінки;

інтеграції в соціальні групи, засвоєння стабільних соціальних умов, прийняття норм і цінностей нового соціального середовища, форм соціальної взаємодії; проявах наслідків психологічної травми

поодинокі незначні труднощі

1


труднощі легкого ступеня прояву

2


труднощі помірного ступеня прояву

3


труднощі тяжкого ступеня прояву

4


труднощі найтяжчого ступеня прояву

5


{Додаток 4 в редакції Постанови КМ № 765 від 21.07.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

Додаток 5
до Положення
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 21 липня 2021 р. № 765)


ВИСНОВОК
про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи

{Додаток 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 617 від 22.08.2018, № 983 від 21.10.2020; в редакції Постанови КМ № 765 від 21.07.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

Додаток 6
до Положення
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 21 липня 2021 р. № 765)


ВИСНОВОК
про повторну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи

{Додаток 6 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 617 від 22.08.2018, № 983 від 21.10.2020; в редакції Постанови КМ № 765 від 21.07.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 29.04.2022}

Додаток 7
до Положення


ЖУРНАЛ
обліку заяв щодо проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку особи

Порядковий номер

Дата подання заяви

Прізвище, ім'я, по батькові особи

Число, місяць та рік народження особи

Прізвище, ім'я, по батькові батьків (одного з батьків) або законних представників, які подали заяву

Причина подання заяви

Час та дата проведення комплексної оцінки


{Додаток 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 765 від 21.07.2021}

Додаток 8
до Положення


ЖУРНАЛ
обліку висновків про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи

Порядковий номер

Дата проведення засідання фахівців, які провели комплексну оцінку

Прізвище, ім'я, по батькові особи

Число, місяць та рік народження особи

Інформація про результати комплексної оцінки

Рекомендації щодо надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг

Прізвище та ініціали фахівців, які провели комплексну оцінку

Прізвище, ініціали, найменування посади особи, відповідальної за оформлення висновку про комплексну оцінку


наявність особливих освітніх потреб

категорія особливих освітніх потреб

індивідуальний навчальний план

напрями надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг

асистент вчителя

асистент особи

найменування необхідного корекційного обладнання

запланована дата проведення повторної оцінки


так

ні


{Додаток 8 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 617 від 22.08.2018, № 765


© 2022 Козівський інклюзивно-ресурсний центр. Вітушинського 14, смт.Козова
Створено за допомогою Webnode Файли cookie
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати